Wizyta przedstawicieli europejskich zrzeszeń producentów roślin oleistych i białkowych w SDOO w Chrząstowie

W dniu 17 maja 2017 roku w SDOO w Chrząstowie przebywali przedstawiciele europejskich zrzeszeń producentów roślin oleistych i białkowych skupionych w EOA (European Oil Alliance) oraz eksperci z kilku krajów UE. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli m. in.: Juliusz Młodecki - prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Adam Stępień - Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Roślin Oleistych, Marek Witkowski - za-ca dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej reprezentował dyrektor, prof. dr hab. Edward S. Gacek. Spotkanie było częścią Międzynarodowego Dnia Rzepaku, imprezy organizowanej przez ODR Minikowo oraz KZPRiRB.

Na wstępie, goście mieli okazję zapoznać się ze specyfiką działalności Stacji, zakresem prowadzonych prac badawczo-doświadczalnych oraz działem gospodarczym. Prof. dr hab. Edward S. Gacek omówił stan doświadczalnictwa odmianowego rzepaku ozimego i jarego w Polsce. Zwrócił uwagę na korzyści płynące z realizacji programu PDO, przybliżył także zasadność tworzenia List odmian zalecanych do uprawy w województwach.

Kolejnym punktem programu była lustracja kolekcji nowości odmianowych oraz odmian rekomendowanych do uprawy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zbóż oraz roślin bobowatych. Na koniec goście udali się na pole doświadczalne z rzepakiem ozimym, gdzie mieli okazję obejrzeć doświadczenia rejestrowe i porejestrowe, zapoznać się z metodyką ich prowadzenia oraz uzyskać informacje z zakresu odmianoznawstwa.