Pokaz polowy postępu genetycznego odmian roślin uprawnych
w SDOO w Chrząstowie

W dniu 18 czerwca 2021 roku w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie odbył się „Pokaz polowy postępu genetycznego odmian roślin uprawnych”. Była to impreza towarzysząca II Krajowym Dniom Pola zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Specjalnie na tę okazję założona została kolekcja odmian. Na poletkach pokazowych zaprezentowano najnowsze osiągnięcia hodowlane. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć: kolekcję nowo zarejestrowanych oraz rekomendowanych do uprawy w województwie kujawsko-pomorskim odmian zbóż jarych i ozimych, kolekcję odmian soi i roślin bobowatych grubonasiennych rekomendowanych do uprawy na obszarze województwa, kolekcję odmian zbóż jarych o podwyższonej tolerancji na suszę oraz sposoby zwiększania bioróżnorodności na polach uprawnych, co jest szczególnie przydatne w rolnictwie ekologicznym, ale także dla zwiększenia bioróżnorodności w tradycyjnym rolnictwie. Do dyspozycji odwiedzających byli specjaliści prowadzący doświadczenia odmianowe, którzy udzielali porad z zakresu odmianoznawstwa i uprawy roślin.

W imprezie udział wzięli: dyrektor COBORU, prof. dr hab. Henryk Bujak, prof. dr hab. Edward S. Gacek, pracownicy Centrali oraz Stacji Doświadczalnych Oceny Odmian. Pokaz polowy cieszył się z dużym zainteresowaniem odwiedzających Stację osób.

Na zdjęciu pierwszym Dni Pola w SDOO w Chrząstowie

Na zdjęciu drugim Dni Pola w SDOO w Chrząstowie

Na zdjęciu trzecim Dni Pola w SDOO w Chrząstowie

Na zdjęciu czwartym Dni Pola w SDOO w Chrząstowie

Na zdjęciu piątym rolnicy oglądający kolekcję

Na zdjęciu szóstym rolnicy oglądający kolekcję